Trafo Yağları

Trafo Yağları, mükemmel elektriksel yalıtım özelliklerine sahip, yüksek sıcaklıklarda daha stabil olan özel bir yağdır. Transformatör yağı (trafo yağı) yağ dolu kullanılan elektrik transformatörleri için ısı yalıtımı , durdurma ark veya korona deşarjı (yani, bir soğutucu olarak işlev) özelliklerini sağlar.

Trafo Yağı ne işe yarar, nerelerde kullanılır ve Özellikleri

– Elektriksel özellikler: Dielektrik dayanım, özgül direnç , dielektrik dağılım faktörü.
– Kimyasal özellikler: Su içeriği, asitlik, çamur içeriği.
– Fiziksel özellikler: Ara yüzey gerilimi, viskozite, parlama noktası, akma noktası.

Mineral Trafo Yağları

Naftanik esaslı trafo yağı ve Parafinik esaslı trafo yağı gibi petrol ürünleridir. Naftanik esaslı transformatör yağları, transformatörle ilgili temel sorunlardan biri olan ısı dağılımı ile bilinir. Bu aynı zamanda düşük sıcaklıkta iyi bir akış özelliğine sahiptir ve mum içermez. Bu tür yağlar düşük sıcaklıklar için daha iyidir. Daha kolay oksitlenmesine rağmen bu işlemle oluşan ürün (yani çamur) çözünür. Dolayısıyla, transformatörün soğutma sistemini engellemeyecektir.

Sentetik Trafo Yağları

Genellikle silikon bazlı ve geciktirici özelliklerinden dolayı yangına eğilimli alanlarda kullanılır. Aynı zamanda düşük ısı dağılımı ve yüksek nem emme kapasitesi gibi birkaç sorunu vardır. Ayrıca mineral yağdan daha pahalıdır.

En Yaygın Kullanılan Trafo Yağları

Shell Diala S2 ZX-A (Diala AX)
Diala S4 ZX-I (Sentetik)
Shell Diala S2 ZU-I (Diala B)
Petrol Ofisi Trafo Yağı

Trafo yağı kaç numara, Petrol Ofisi Trafo Yağı, Transformatör yağı, Trafo kaç Litre yağ alır. Trafo Yağı kaç para, Atık trafo yağı fiyatı gibi bir çok sorunun cevabı, teknik döküm, pdf ve msds ihtiyaçlarınız için iletişime geçebilirsiniz.